– Top of the Park – 2014 –

June

 

13

First Friday

5:00pm Retreat: Vinyasa Flow Yoga

5:00pm Brett Mitchell

6:15pm Chris Dupont

7:30pm Tumbao Bravo

9:30pm The Sun Messengers

11:00pm DJ Robert Lux

—–

14

Saturday

5:00pm Retreat: T’ai Chi

5:00pm Kylee Phillips

6:00pm Mike Vial

7:00pm Joe Summers Gypsy Jazz Trio

8:00pm  – $$ – An Evening of Classic Comedy with Lily Tomlin

8:00pm October Babies

9:30pm Third Coast Kings

11:00pm DJ Nick Ayers

—–

15

Sunday

1:00pm Kids Rock Workshop

5:00pm Retreat: Iyengar Yoga

5:00pm Olivia Millerschin

6:00pm The Understorey

7:00pm Kids Rock: Dirty Sock Funtime Band

8:00pm  – $$ – CAKE wsg Wanda Jackson

8:30pm The Macpodz

10:00pm  – MV – Harry Potter and the Sorcerer’s Stone

——————————————–

——————————————–

 

17

Tuesday

5:00pm Tasting Tuesday

5:00pm Samantha West

6:00pm The Potter’s Field

7:00pm Captain Ivory

8:30pm Dragon Wagon

—–

18

Wednesday

5:00pm Wind Down Wednesday

5:00pm Bill Edwards

6:00pm Bob Skon

7:00pm Creole Du Nord

7:00pm Spontaneous Art

8:00pm – $$ – Cécile McLorin Salvant

8:30pm Madcat Midnight Blues Journey

—–

19

Thursday

2:30pm Architects of Air: Miracoco

5:00pm Jim Roll

6:00pm Dave Boutette

7:00pm Hoodang

8:30pm Frontier Ruckus

10:00pm – MV – The Blues Brothers

—–

20

Friday

2:30pm Architects of Air: Miracoco

5:00pm Retreat: Capoeira

5:00pm San and Emily Slomovits

6:00pm Abigail Stauffer

7:00pm Moxie Strings

8:00pm -$$ – Spanish Harlem Orchestra

8:00pm Lucas Paul Band

9:30pm The Saints of Soul

11:00pm DJ Maxx Makau

—–

21

Saturday

 2:30pm Architects of Air: Miracoco

5:00pm Retreat: Summer Solstice Yoga

5:00pm Audra Kubat

6:00pm Ralston Bowles

7:00pm The Kickstand Band

8:00pm – $$ – MOMIX: Botanica

8:30pm The Horse Cave Trio

((( New Center Park – Detroit – Lindy Dance Party – )))

9:30pm Clairy Browne & The Bangin’ Rackettes

11:00pm DJ Scout

—–

22

Sunday

1:00pm Architects of Air: Miracoco

5:00pm Retreat: Hula Hoop Fitness    

5:00pm Tom Butwin

6:00pm Magdalen Fossum

7:00pm Kids Rock: The O>matics

8:00pm – $$ – MOMIX: Botanica

8:30pm Los Gatos

——————————————–

——————————————–

 

24

Tuesday

5:00pm Tasting Tuesday

5:00pm William Wyatt

6:00pm Austin Scott

7:00pm Bill Bynum and Co

8:00pm  – $$ – Trombone Shorty and Orleans Avenue

8:30pm Lindsay Lou and the Flatbellys

10:00pm – MV – When Harry Met Sally

—–

25

Wednesday

5:00pm Wind Down Wednesday

5:00pm Elle Casazza

6:00pm Spencer Michaud

7:00pm Sean Blackman’s In Transit Trio

7:00pm Spontaneous Art

8:30pm La Santa Cecilia

10:00pm – MV – Gravity

—–

26

Thursday

5:00pm Timothy Monger

6:00pm The Accidentals

7:00pm The Appleseed Collective

8:00pm – $$ – NPR’s Ask Me Another

8:30pm Boy & Bear

10:00pm – MV – Spaceballs

—–

27

Friday

5:00pm Retreat: Aikido Yoshokai

5:00pm Paledave and Jenny Fair

6:00pm Les Tambours

7:00pm The Crane Wives

8:30pm Les Tambours

9:30pm The Ragbirds

11:00pm DJ Mathew Altruda

—–

28

Saturday

((( YA Salsa – Dance Lessons – 15 Mile )))

5:00pm Retreat: West African Dance

5:00pm Shari Kane and Dave Steele

6:00pm Les Tambours

7:00pm Chicago Afrobeat Project

8:00pm – $$ – Robert Cray and Mavis Staples

8:30pm Les Tambours

9:30pm Orquesta Ritmo

11:00pm DJ Ayinde Audio

—–

29

Sunday

1:00pm Kids Rock Workshop

5:00pm Retreat: Spontaneous Art Yoga

5:00pm Zander Michigan

((( YA Salsa – Sunday Social – Grand River – Farmington Hills ))

6:00pm Keri Lynn Roche

7:00pm Kids Rock: Aaron Nigel Smith

8:30pm Hullabaloo

10:00pm  – MV – The Hobbit: An Unexpected Journey

——————————————–

——————————————–

 

July

 

1

Tuesday

5:00pm Tasting Tuesday

5:00pm Elden Kelly

6:00pm The Whiskey Charmers

7:00pm The Ben Daniels Band

8:30pm The Jill Jack Band

10:00pm – MV – My Big Fat Greek Wedding

—–

2

Wednesday

5:00pm Wind Down Wednesday

5:00pm Acoustic Resonance

6:00pm Jason Dennie

7:00pm A L’Afrique

7:00pm Spontaneous Art

8:00pm – $$ – Andrew Bird and the Hands of Glory wsg Tift Merritt

8:30pm Ricardo Lemvo & Makina Loca

10:00pm – MV – The Artist

—–

3

Thursday

5:00pm Blake Elliott

6:00pm Dave Menzo

7:00pm Laith Al-Saadi

8:30pm Joe Hertler and The Rainbow Seekers

10:00pm – MV – Star Trek Into Darkness

—–

4

Friday

5:00pm Retreat: Laughter Yoga

5:00pm – $$ – The Capitol Steps

5:00pm Adam Plomaritas

6:00pm Nervous But Excited

7:00pm Dan Henig Band

8:00pm The Bluescasters

9:30pm Lady Sunshine and the X-Band

11:00pm DJ Kirsten Carey

—–

5

Saturday

5:00pm Retreat: yogaFLEX

5:00pm Briar Rabbit

6:00pm Diana Lawrence

7:00pm Black Note Graffiti

8:00pm The Outer Vibe

9:30pm Jessica Hernandez & The Deltas

11:00pm DJ Chuck Sipperley

—–

6

So Long Sunday

5:00pm Retreat: Pilates

5:00pm The Hummingbirds

6:00pm Annie and Rod Capps

7:00pm The Brothers Groove

8:00pm George Bedard and The Kingpins

10:00pm – MV – The Wizard of Oz

——————————————–

——————————————–

 

Advertisements